Normobaria

KOMORA NORMOBARYCZNA

Czym jest komora normobaryczna?

Komora normobaryczna nazywana jest często komorą życia. Wszystko za sprawą panujących w jej wnętrzu szczególnych warunków, które przyczyniają się do lepszego funkcjonowania ciała.

Ciśnienie jest podwyższone do 1500 hPa, natomiast powietrze zawiera dwa razy większą ilość tlenu niż normalnie, czyli około 40%. Tlen wchłania się lepiej dzięki zawartemu w powietrzu dwutlenku węgla, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki temu otwiera drogę cząsteczkom tlenu.

Mieszanka gazów wzbogacona jest również o wodór, który jest bardzo skutecznym antyoksydantem, czyli usuwa z organizmu wolne rodniki przyczyniające się do starzenia komórek.

Twórcą tej koncepcji jest polski lekarz Jan Pokrywka. Zmodyfikował on warunki panujące w komorze hiperbarycznej w taki sposób aby możliwe było bezpieczne przebywanie w niej bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych.

Zalety korzystania z komory normobarycznej

Korzystanie z normobarii niesie wiele korzyści zdrowotnych. Poznaj wybrane z nich.

Lepsze nasycenie tkanek tlenem

Podczas sesji w komorze normobarycznej organizm może lepiej przyswajać tlen, co jest korzystne dla wszystkich procesów życiowych.

Redukcja stanów zapalnych

Zwiększone ciśnienie i lepsze nasycenie tlenem mogą przyczyniać się do poprawy krążenia oraz mają potencjalne działanie przeciwzapalne.

Działanie stymulujące na komórki skóry i kości

Przebywanie w normobarii pobudza produkcję kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za młody wygląd skóry twarzy i ciała, a także zwiększa aktywność osteoblastów i osteoklastów - komórek odpowiedzialnych za zdrowie kości.

Poprawa procesów regeneracyjnych

Terapia normobaryczna może przyspieszyć gojenie się ran, ponieważ zwiększone ciśnienie atmosferyczne i podwyższony poziom tlenu we krwi wspomagają regenerację tkanek.

Pomoc w leczeniu zakażeń

Zwiększona ilość tlenu w tkankach może pomagać w walce z niektórymi rodzajami bakterii i wspierać działanie antybiotyków.

Spowolnienie procesu starzenia się organizmu

Dotleniony organizm dłużej zachowuje młodość, a stosowane terapie kosmetologiczne, regeneracyjne lub medycyny estetycznej są jeszcze bardziej skuteczne i dłużej działają.

Lepsza wydolność fizyczna i psychiczna

Korzystając regularnie z tlenoterapii jaką oferuje komora normobaryczna zwiększamy wydolność fizyczną i psychiczną organizmu. W efekcie wolniej się męczymy przy różnych codziennych aktywnościach – czy to sprzątając dom, wchodząc po schodach czy ćwicząc na siłowni. Skutecznie dotleniony mózg lepiej sobie radzi z zapamiętywaniem oraz ze stanami lękowymi czy depresją, łagodząc objawy zaburzeń.

Skutecznie dotleniony organizm

Odpowiednie dotlenienie ma zbawienny wpływ na cały organizm ludzki, co potwierdzają liczne badania. Dlatego komora normobaryczna przynosi ulgę w wielu chorobach np. w reumatyzmie, autyzmie, depresji, migrenie, boreliozie, astmie, alergiach i wielu innych.

Komora hiperbaryczna, a normobaryczna

Jakie są różnice?

Hiperbaryczna terapia tlenowa (w komorze hiperbarycznej) polega na przebywaniu i oddychaniu w komorze w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego w zakresie od 1300 do 3500 hPa w połączeniu z oddychaniem czystym tlenem. Przebywanie w takich zakresach ciśnień bez zmiany proporcji mieszanki oddechowej przez dłuższy czas nie jest dobre dla naszego organizmu i może prowadzić do poważnych chorób np. chemicznego zapalenia pęcherzyków płuc. Dlatego hiperbaryczne terapie tlenowe są z reguły krótkie i powinny być prowadzone pod okiem doświadczonych lekarzy lub innych specjalistów medycznych.

By uniknąć powyższego niebezpieczeństwa polski lekarz Jan Pokrywka stworzył koncepcję komory normobarycznej gdzie panują idealne dla człowieka warunki do życia i samoregeneracji organizmu.

Komora hiperbaryczna, a normobaryczna

Jakie są różnice?

We wnętrzu normobarii panuje stałe ciśnienie wynoszące ok. 1500 hPa, zawartość tlenu nie przekracza 40%. Zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniu normobarycznym wynosi od 1 do 3 % (w atmosferze na zewnątrz pomieszczenia jest zaledwie 0,03% dwutlenku węgla). Wewnątrz jest zatem od 30 do nawet 100 razy więcej tego zbawiennego dla zdrowia gazu. Podwyższona zawartość dwutlenku węgla we krwi umożliwia lepsze przyswajanie tlenu przez komórki organizmu człowieka gdyż ułatwia odłączanie tlenu z hemoglobiny w naczyniach włosowatych gdzie jest najbardziej potrzebny.

Dodatkowo, atmosfera w normobarii jest wzbogacona o cząsteczkowy wodór, którego jest około 10 tysięcy razy więcej niż na zewnątrz – to jest około 0,5%. Wodór jest niezwykle skutecznym i w dodatku wybiórczym antyoksydantem, czyli z powodzeniem neutralizuje rodniki tlenowe bezpośrednio przyczyniające się do przyśpieszonego starzenia się wszystkich komórek ciała.

W komorze normobarycznej można przebywać stale i czerpać korzyści jakie niesie dla naszego zdrowia bez skutków ubocznych.

Warunki w komorze normobarycznej

Komora normobaryczna to specjalnie przygotowane pomieszczenie, w którym panują bardziej optymalne warunki do życia i zdrowia dla człowieka niż w atmosferze. Tlen na poziomie ok. 40%, ciśnienie w granicach 1500 hPa, ok. 2% dwutlenku węgla i ok. 0,2-0,5% wodoru.

Tlen

40%

Dwutlenek węgla

2%

Wodór

0,2% – 0,5%

Ciśnienie

1500hPa